O mnie

Jesteś tutaj:
forest

Moje serce mieszka w dwóch miejscach. W mojej rodzinnej podkrakowskiej wsi oraz w Wilczej Dolinie. Ta ostatnia to inspirowana kulturą wczesnych Słowian kraina, w której rozgrywa się większość pisanych przeze mnie powieści. Znajdziecie tu wiły i rusałki, wilkołaki, wiedźmy i sporo wiedzy o życiu codziennym, przemyconej w tle fabuły.

Czasem opuszczam Wilczą Dolinę, żeby przelać na klawiaturę obyczajowe historie z komediowym wkrętem albo opowieści dla dzieci. Kiedy nie piszę, prowadzę warsztaty dla szkół, ucząc młodych ludzi jak wyglądałoby ich życie, gdyby urodzili się tysiąc lat temu, albo tworząc wraz z nimi lalki motanki. W wolnym czasie szyję stroje historyczne, tkam krajki, hoduję owce.

Nie wyobrażam sobie mieszkania w mieście oraz dnia bez kawy. Mocno stąpam po ziemi, ale głową bujam w obłokach.

Marta Krajewska

Moje nagrody

2020

Nagroda im. Macieja Parowskiego (dawniej Reflektor), wyróżnienie przyznawane przez redakcję współpracowników „Nowej fantastyki” autorom, którzy mają potencjał, by w przyszłości osiągnąć wielkość.

2018

Nominacja do nagrody Polskiej Sekcji IBBY dla książki Noc między Tam i Tu

2016

Nominacja Idź i czekaj mrozów do tytułu Książka Roku portalu lubimyczytać.pl w kategorii „Fantastyka”

2014 – 2018

Nominacje do nagrody im. J.A. Zajdla, przyznawanej przez fandom najstarszej polskiej nagrody dla literatury fantastycznej:

2014 – za debiutanckie opowiadanie Daję życie, biorę śmierć („NF” 10/2014)

2016 – za debiutancką powieść Idź i czekaj mrozów (Genius Creations, 2016)

2018 – za drugi tom cyklu Wilcza Dolina – Zaszyj oczy wilkom (Genius Creations, 2018)